Originally Posted by
Fox
After about 5lbs the growth rate flattens out.
I met 3 people this past week who want rabbits at 8 weeks, if I can sell 30 over the entire year at $15 each I will not pay a dime for food for the 6 that I keep around. My goal is to reduce my food costs and offset my hobby farm expenses, not trying to make money on this.
My thoughts are to have the rabbits, chickens, ducks and garden pay for themselves, if I can do that then my food becomes free off the property, cross your fingers I guess on that end.
Fishy, I am getting food at $0.56/kg or $0.25/lb in quantity from a commercial operation. At this point in a month with the 4 meat rabbits (3 pregnant) and 1 pet for the fiancee we are at 1 bag down, so about $15/month to keep them. If the fryers are a full bag a month, even 2, that is $30/month or $60 to take them to market weight. If I just keep them for the freezer I am well under $1/lb, not bad at all.