Results 1 to 8 of 8

Thread: INUKSHUK

  1. #1
    Loyal Member

    User Info Menu

    Default INUKSHUK

    Is anyone bringing Inukshuk into southern ontario ? I would like to get on a group share and purchase a pallet to reduce cost. I have fed the 32/32 and although I know it may not be for everyone, it's amazing how much less feed the dogs require compared to Purina Pro Plan. Considering how much less volume one needs to feed as well as the price per bag when purchased by the pellet and the fact that it comes in 20kg/44lbs bags instead of 17kg/37.5lbs its a bargain compared to Proplan. In my opinion its a better product, the dog's coats have a shiner sheen and unlike Proplan you can put weight on a dog if they need it. One of the most common issues you hear about Proplan and one that I have personal experience with all my dogs, is that it's hard to put weight on a dog when you need to and when you increase their portions it just comes out the other end. LOL
    Last edited by sidelock; December 18th, 2019 at 12:44 PM.

  2. # ADS
    Advertisement
    ADVERTISEMENT
     

  3. #2
    Member for Life

    User Info Menu

    Default

    inukshuk-1205943.jpg

    They look like they would be hard on their teeth. About the only way it would put weight on a dog is if it fell on it.
    Take the warning labels off. Darwin will solve the problem.

  4. #3
    Elite Member

    User Info Menu

    Default

    I'd be interested in trying it on my dogs especially during the fall months. If you can put it together keep me in mind.

    Pete
    SkyBlue Big Game Blueticks

  5. #4
    Loyal Member

    User Info Menu

    Default

    Quote Originally Posted by Snowwalker View Post
    inukshuk-1205943.jpg

    They look like they would be hard on their teeth. About the only way it would put weight on a dog is if it fell on it.
    Sounds like you have been consuming too much Proplan and its coming out the wrong end !

  6. #5
    Loyal Member

    User Info Menu

    Default

    Quote Originally Posted by Bo D View Post
    I'd be interested in trying it on my dogs especially during the fall months. If you can put it together keep me in mind.

    Pete
    I will. Spread the word out , they have it set up so that individuals can submit payment directly for their share of bags in a purchased pallet which is convenient and simplifies things.

  7. #6
    Just starting out

    User Info Menu

    Default

    I wouldn't mind to try it.

  8. #7
    Loyal Member

    User Info Menu

    Default

    Price delivered?

  9. #8
    Loyal Member

    User Info Menu

    Default

    Quote Originally Posted by Tim Tufts View Post
    Price delivered?
    A pallet containing 50 bags/44lbs of the 32/32 shipped to one address including taxes comes out to $54.99/bag. This is a quote from Nov. 2018. Works out to $1.25 per pound of food, (1300 calories per one pound of kibble )
    Last edited by sidelock; December 19th, 2019 at 02:43 PM.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •